zapraszam już jutro (tj. czwartek) na spotkanie chętnych wolontariuszy (planowana będzie zbiórka pieniędzy w niedzielę 20. września w Myślenicach przy kościele NNMP oraz św. Jakuba); przy okazji jutro będzie potrzebna pomoc przy przeniesieniu materiałów i pomocy z sali 18...
blog o działalności wolontariuszy z Małego Wolontariatu, SKC64 oraz Młodzieżowego Centrum Wolontariatu Caritas przy PZC47...
środa, 26 sierpnia 2015
spotkanie w Szkole Podstawowej...
Ważne!!!
zapraszam już jutro (tj. czwartek) na spotkanie chętnych wolontariuszy (planowana będzie zbiórka pieniędzy w niedzielę 20. września w Myślenicach przy kościele NNMP oraz św. Jakuba); przy okazji jutro będzie potrzebna pomoc przy przeniesieniu materiałów i pomocy z sali 18...
zapraszam już jutro (tj. czwartek) na spotkanie chętnych wolontariuszy (planowana będzie zbiórka pieniędzy w niedzielę 20. września w Myślenicach przy kościele NNMP oraz św. Jakuba); przy okazji jutro będzie potrzebna pomoc przy przeniesieniu materiałów i pomocy z sali 18...
wtorek, 25 sierpnia 2015
Akcja "Gorący Kubek dla dzieci z Kiabakari"
W tym tygodniu do naszej śniadaniowej kuchni wpadło 6 Gorących Kubków, w tym 4 z Austrii z samego Wiednia! Wynika z tego, że dobro nie ma granic, z każdego zakątka świata jeśli tylko mamy chęci i otwarte, wrażliwe serca można pomagać. Pozdrawiamy Wiedeń i bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim Ofiarodawcom. Saldo na dzień dzisiejszy to 52 kubki, do 200 jeszcze nam trochę brakuje ale na fb mamy przecież ponad 500 znajomych więc wspólnie damy radę. Gorący Kubek na miesiąc dla dziecka, to tylko 10 zł!
Następna relacja z akcji już za tydzień na stronie: Fundacja Kiabakari!
poniedziałek, 24 sierpnia 2015
„Wyprawka szkolna” 2015
PODSTAWA PRAWNA
1) art. 90 u. ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz.2572 ze zm.); 2) Uchwała Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. – „Wyprawka szkolna”; 3) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. | ||||||||||||||||||
W roku szkolnym 2015/2016 pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania skierowana zostaje do:
Ponadto, pomocą w zakresie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania objęto także:
- posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.2004.256.2572 j.t., ze zm.) uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży:
- szkół podstawowych (z wyjątkiem klas I,II i IV);
- gimnazjów (z wyjątkiem klasy I); - szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia (z wyjątkiem klas I,II i IV), ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia (z wyjątkiem klasy I), ogólnokształcących szkół sztuk pięknych (z wyjątkiem klasy I), ogólnokształcących szkół baletowych (z wyjątkiem klas I i IV) lub liceów plastycznych.
W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży:
1. szkół podstawowych (z wyjątkiem klasy IV), 2. gimnazjów (z wyjątkiem klasy I), 3. szkół ponadgimnazjalnych, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 ustawy o systemie oświaty (materiał edukacyjny - materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną). Pomoc w formie dofinansowania do zakupu podręczników przeznaczona jest dla:
UWAGA:
Od dnia 15 października 2008 r., na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych w wydawanym orzeczeniu wskazywana jest niepełnosprawność lub niepełnosprawności składające się na niepełnosprawności sprzężone, z uwagi na które uczeń wymaga kształcenia specjalnego. W przypadku orzeczeń wydanych na podstawie ww. rozporządzenia dyrektor szkoły może w sposób jednoznaczny wskazać w przypadku niepełnosprawności sprzężonych grupy dzieci słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera) lub z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.
W przypadku uczniów, którym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zostało wydane przed dniem 15 października 2008 r. na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz wydawania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także szczegółowych zasad kierowania do kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania w orzeczeniach brak było wskazania rodzaju niepełnosprawności stanowiących niepełnosprawności sprzężone. Dlatego, dla zachowania pełnej czytelności grupy odbiorców wśród uczniów niepełnosprawnych, w programie w sposób jednoznaczny wskazano, którzy uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi są uprawnieni do otrzymania pomocy. W takich przypadkach dyrektor szkoły posiadający informację o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niepełnosprawności sprzężonych wskaże, że uczeń jest uprawniony do korzystania z programu ze względu na rodzaj niepełnosprawności składających się na sprzężenie.
SZKOŁA PODSTAWOWA
UCZNIOWIE KLAS III
Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,składa się do dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrej (w sekretariacie Zespołu, a w przypadku uczniów Szkoły Filialnej w Piekarach w sekretariacie szkoły filialnej)
Wniosek składa się w terminie do 11 września 2015r.
Do wniosku należy załączyć, w zależności od sytuacji zaświadczenie (bądź kserokopie decyzji) o korzystaniu z zasiłku rodzinnego lub zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, a w wyjątkowych sytuacjach oświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, lecz znajduje się w trudnej sytuacji życiowej uzasadnienie wniosku.
Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
Pomoc w formie dofinansowania na zakup podręczników będzie przysługiwać:
Do wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników w przypadku uczniów, którzy pochodzą z rodzin spełniających kryterium dochodowe należy dołączyć:
lub
lub
Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w przypadku uczniów, pochodzących z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, musi zawierać uzasadnienie wniosku - zawierające wskazanie przypadku określonego w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 ze zmianami). W tym przypadku nie sprawdzamy i wnioskodawca nie przedstawia dokumentacji związanej z dochodem rodziny.
Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2015 r. będzie wynosić do 225,00 zł.
Zwrot kosztów zakupu podręczników następuje po przedłożeniu dowodu zakupu do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu.
Dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. Do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2015 „Wyprawka szkolna”.
W przypadku zbiorowego zakupu podręczników zwrot kosztów następuje po okazaniu dowodu zakupu zawierającego następujące informacje:
UCZNIOWIE POSIADAJĄCY ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, jest udzielana uczniom:
Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym realizują odrębną podstawę programową kształcenia ogólnego, do której nie opracowuje się odrębnych podręczników, ze względu na specyficzny charakter ich edukacji oraz indywidualny poziom rozwoju i tempa przyswajania wiedzy. Nauczyciele realizując treści określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego mogą korzystać z podręczników do kształcenia ogólnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, oraz z materiałów edukacyjnych, dostępnych na rynku.
Rozporządzenie określa górną granicę kwoty udzielonej w ramach programu pomocy dla poszczególnych grup uczniów. Zróżnicowanie wartości kwot dofinansowania wynika z analizy cen kompletu podręczników dostępnych na rynku dla poszczególnych klas i ich wzrostu na kolejnych etapach edukacyjnych.
W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych*.
Wyżej wymienieni uczniowie uczęszczający w roku szkolnym 2015/2016 do klasy I i II szkoły podstawowej, mają prawo do otrzymania pomocy w formie pełnego dofinansowania do zakupu materiałów edukacyjnych, w przypadku gdy nie korzystają z podręcznika zapewnionego przez Ministra - „Nasz Elementarz” lub „Nasza szkoła”
* Materiał edukacyjny[1] – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.
Materiałami edukacyjnymi są w szczególności książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne, kolorowanki, rysowanki, uzupełnianki, wyklejanki oraz opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej.
Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników składa się do dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrej (w sekretariacie Zespołu, a w przypadku uczniów Szkoły Filialnej w Piekarach w sekretariacie szkoły filialnej)
Wniosek składa się w terminie do 11 września 2015r.
Do wniosku należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zmianami) wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.
Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyprawkę szkolną przyznaje się niezależnie od dochodów po przedstawieniu kserokopii przedmiotowego orzeczenia wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Zwrot kosztów zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym również materiałów edukacyjnych, następuje do wysokości wartości programu, po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego:
Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki, książki pomocnicze i materiały dydaktyczne.
|
piątek, 21 sierpnia 2015
Tornister Pełen Uśmiechów...
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wzięli udział w tegorocznej siódmej już akcji organizowanej przez Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów”.
Rzecznik Caritas Paweł Kęska poinformował, że Para prezydencka przygotowała cztery wyprawki szkolne, dwie dla dzieci ze szkoły podstawowej i po jednej dla młodzieży z liceum i z gimnazjum.
Akcja cieszy się wsparciem także innych osób życia publicznego...
Akcję jeszcze wciąż można wesprzeć, wysyłając SMS z hasłem „Tornister”
pod numer 72052 (2,46 zł)
czy też wpłacając pieniądze na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
z dopiskiem „Tornister”.
Tegoroczny siódmy finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów odbędzie się 30 sierpnia w Przemyślu. Podczas pikniku na Rynku Starego Miasta zostanie wręczonych osiem tysięcy „Tornistrów Pełnych Uśmiechów”. Pozostałe wyprawki uczniowie objęci akcją otrzymają w swoich rodzinnych miejscowościach.
Rzecznik Caritas Paweł Kęska poinformował, że Para prezydencka przygotowała cztery wyprawki szkolne, dwie dla dzieci ze szkoły podstawowej i po jednej dla młodzieży z liceum i z gimnazjum.
Akcja cieszy się wsparciem także innych osób życia publicznego...
Akcję jeszcze wciąż można wesprzeć, wysyłając SMS z hasłem „Tornister”
pod numer 72052 (2,46 zł)
czy też wpłacając pieniądze na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
z dopiskiem „Tornister”.
Tegoroczny siódmy finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów odbędzie się 30 sierpnia w Przemyślu. Podczas pikniku na Rynku Starego Miasta zostanie wręczonych osiem tysięcy „Tornistrów Pełnych Uśmiechów”. Pozostałe wyprawki uczniowie objęci akcją otrzymają w swoich rodzinnych miejscowościach.
Zdjęcie: www.caritas.pl/-
wtorek, 18 sierpnia 2015
Wyjazd na Warsztaty z Misyjkiem odwołany...
Ze względów rodzinnych wyjazd do Krakowa ("Wioski Świata") na Warsztaty z Misyjkiem został odwołany... pozostał nam wyjazd we wrześniu...
czwartek, 13 sierpnia 2015
Pomoc dla ks. Krzysztofa
Dobra wiadomość!
Pamiętacie zbiórkę na pomoc dla ks. Krzysztofa Syrka, któremu w Polsce nie dawano szans na przeżycie?
Jest po leczeniu i operacji. Jego siostra pisze: Kochani, walka ciężka, ale zwycięska!!!!! Operacja, jak wielu już wie, udana. I mój brat Krzysztof Syrek jest wolny od komórek rakowych. Nie ma raka, mogę to już oficjalnie oznajmić! Sporo komplikacji po drodze, ale wszystko zostało precyzyjnie opanowane! Krzysiek ma tu jeszcze chyba sporo do zrobienia i Bogu niech będą dzięki!
Za każde dobre słowo, za dary serca, za to wszystko co nas w ostatnich miesiącach tak bardzo dzięki Wam niosło, wspólnie DZIĘKUJEMY!!!!!
źródło: https://www.facebook.com/caritas.krakow?fref=nf
Pamiętacie zbiórkę na pomoc dla ks. Krzysztofa Syrka, któremu w Polsce nie dawano szans na przeżycie?
Jest po leczeniu i operacji. Jego siostra pisze: Kochani, walka ciężka, ale zwycięska!!!!! Operacja, jak wielu już wie, udana. I mój brat Krzysztof Syrek jest wolny od komórek rakowych. Nie ma raka, mogę to już oficjalnie oznajmić! Sporo komplikacji po drodze, ale wszystko zostało precyzyjnie opanowane! Krzysiek ma tu jeszcze chyba sporo do zrobienia i Bogu niech będą dzięki!
Za każde dobre słowo, za dary serca, za to wszystko co nas w ostatnich miesiącach tak bardzo dzięki Wam niosło, wspólnie DZIĘKUJEMY!!!!!
źródło: https://www.facebook.com/caritas.krakow?fref=nf
wtorek, 11 sierpnia 2015
Roczny Ksawery walczy z nowotworem oczu...
Ksawery wraz z rodzicami mieszka w Bysinie. Urodził się w czerwcu 2014 roku. W pierwszym roku rozwijał się prawidłowo, ale pod koniec czerwca jego mama zauważyła u niego zeza. Po serii badań dna oka okazało się, że dziecko ma siatkówczaka (Retinoblastoma), czyli raka.
W Polsce nie ma skutecznej metody na walkę z tą chorobą. Szansą dla chłopca jest podjęcie leczenia za granicą. Joanna i Łukasz otrzymali informację o zakwalifikowaniu chłopca do leczenia w szpitalu, który znajduje się w Nowym Jorku w USA i specjalizuje się w leczeniu nowotworu oczu. Koszt leczenia to aż 1 180000 zł.
Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc w ratowaniu życia i oczu małego Ksawerego prosimy o przelew na konto Fundacji "Podaj Dalej", ul. Krakowska 330, 35-506 Rzeszów.
Nr konta: 97 1140 2004 0000 3402 7575 3125.
Tytułem: KSAWERY.
Wpłaty można dokonywać bezpośrednio poprzez stronę Fundacji: podajdalej.net.
W Polsce nie ma skutecznej metody na walkę z tą chorobą. Szansą dla chłopca jest podjęcie leczenia za granicą. Joanna i Łukasz otrzymali informację o zakwalifikowaniu chłopca do leczenia w szpitalu, który znajduje się w Nowym Jorku w USA i specjalizuje się w leczeniu nowotworu oczu. Koszt leczenia to aż 1 180000 zł.
Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc w ratowaniu życia i oczu małego Ksawerego prosimy o przelew na konto Fundacji "Podaj Dalej", ul. Krakowska 330, 35-506 Rzeszów.
Nr konta: 97 1140 2004 0000 3402 7575 3125.
Tytułem: KSAWERY.
Wpłaty można dokonywać bezpośrednio poprzez stronę Fundacji: podajdalej.net.
czwartek, 6 sierpnia 2015
Hymn Roku Miłosierdzia
Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji zaprezentowała na YouTube hymn Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
Ma on formę litanii. Refren jest w języku łacińskim i nawiązuje do wersetu z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni jak Ojciec Wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36). Poszczególne zwrotki mają być przetłumaczone na różne języki.
GIUBILEO DELLA MISERICORDIA
Inno ufficiale del Giubileo della Misericordia
Kompozytorem jest Paul Inwood, diecezjalny koordynator do spraw liturgii i muzyki w brytyjskiej diecezji Portsmouth. zajmuje się on między innymi popularyzowaniem pieśni wspólnoty ekumenicznej z Taizé we Francji. Hymn Roku Miłosierdzia został nagrany przez chór Kaplicy Sykstyńskiej pod dyrekcją salezjanina ks. Massimo Palombelli przy współpracy z Radiem Watykańskim. Autorem tekstu jest o. Eugenio Costa, włoski jezuita pracujący w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego:
„Pierwsza zwrotka jest poświęcona Bogu Ojcu, druga Synowi Bożemu, trzecia Duchowi Świętemu, a czwarta powtarza wszystkie te tematy. Razem z kompozytorem cieszymy się, że ta pieśń przyczyni się do zrozumienia tajemnicy miłosierdzia. Miłosierdzie to sprawa fundamentalna, bardzo szeroka, której Papież Franciszek poświęca tak wiele uwagi. Celem śpiewu liturgicznego jest pomoc w zrozumieniu tego, w czym się uczestniczy. Ten hymn może być wykorzystywany np. podczas dłuższej procesji wejścia” – powiedział o. Costa.
za: http://info.wiara.pl/doc/2625865.Hymn-Roku-Milosierdzia
wtorek, 4 sierpnia 2015
Papieskie intencje na sierpień 2015 r.
Intencja ogólna:
„Aby wszyscy ludzie pracujący na polu wolontariatu wielkodusznie angażowali się w służbę potrzebującym”.
Intencja misyjna:
„Abyśmy, wychodząc poza siebie, potrafili stawać się bliscy tym, którzy są na peryferiach więzi międzyludzkich i społecznych”.
„Aby wszyscy ludzie pracujący na polu wolontariatu wielkodusznie angażowali się w służbę potrzebującym”.
Intencja misyjna:
„Abyśmy, wychodząc poza siebie, potrafili stawać się bliscy tym, którzy są na peryferiach więzi międzyludzkich i społecznych”.
poniedziałek, 3 sierpnia 2015
Subskrybuj:
Posty (Atom)